Top 10, 2006-Present

Top 10, 2006-Present

photo taken by buffalo news

200 Free
1. Liam O'Connell-1:42.50
School and Pool Record Holder
5th Place NYS Champs 2018
State Cut 17 &18
Class A Champ 18
Section 6 Champ 18
2. Nick Marco- 1:47.98
3. Braden Feasley- 1:48.30
4. Christian Steiner- 1:49.83
Section 6 Champ 19
NYS Qualifier
5. Michael Maurer- 1:50.96
6. Ben Kisker- 1:52.52
7. Luke Kennedy - 1:55.10
8. Adam Cislo- 1:55.40
9. Zach Eisenmann- 1:56.16
10. Cody Wittmeyer- 1:59.15

200 I.M.
1. Michael Maurer 1:56.02
Sect 6 Champ 15,16,17,18
School Record
State Cut 15,16,17,18
Class A champ 16 & 17
ECIC Champ 15,16,17,18
11th Place NYS Champs 18
2. Luke Kennedy 2:06.84
3. Jeff Erbes- 2:07.39
4. Zach Eisenmann- 2:08.41
5. Ben Kisker- 2:08.91
6.Bryan Michel- 2:11.83
7. Christian Steiner- 2:12.51
8. Drew Rossi- 2:14.76
9. Nick Marco- 2:15.09
10. Adam Cislo- 2:17.75

50 Free
1. Kyle Griffin- 21.44
state cut 15 +16
School and Pool Record
6th Place NYS Championships
ECIC Champ 2015
2. Cody Wittmeyer- 22.33
3. Michael Maurer- 22.36
4. Liam O'Connell- 22.37
4. Drew Rossi-22.37
state cut 2009
6. Brandon Kuppel- 22.53
7. Luke Kennedy- 22.75
8. Tim Madden- 23.03
9. Aydan Stormer- 23.14
10. Braden Feasley- 23.18

100 Fly
1. Cody Wittmeyer- 53.92
State Cut 2016
2. Michael Maurer- 54.76
3. Brandon Kuppel- 55.16
4. Nick Marco- 55.97
5. Christian Steiner-57.18
6. Jeff Erbes- 58.61
7. Jordan Wittmeyer- 58.98
8. Dillon Wolfe- 59.30
9. Chad Lanham- 59.35
10. Dan Taylor- 59.53

100 Free
1. Kyle Griffin- 47.42
School Record Holder
10th place NYS Champs 2016
ECIC Champ 2015
Class A Champ 2015
2. Liam O'Connell- 47.70
state cut 2018
#1 Time Section 6 2018
3. Braden Feasley- 49.49
4. Michael Maurer- 49.74
5. Luke Kennedy-50.08
6. Christian Steiner- 50.40
7. Aydan Stormer- 50.60
8. Nick Marco- 50.66
9. Cody Wittmeyer- 51.12
10. Chad Lanham- 51.55

500 Free
1. Liam O'Connell - 4:38.69
Section 6 Champ 17 &18
School and Pool record holder
10th place NYS Champs 2017
5th Place NYS Champs 2018
Class A Champ 17 & 18
ECIC Champ 17 &18
2. Zach Eisenmann- 5:00.81
ECIC Champ 2019
3. Ben Kisker- 5:08.60
4. Braden Feasley- 5:08.67
5. Adam Cislo- 5:13.14
6. Nick Marco- 5:14.50
7. Christian Steiner-5:17.92
8. Jeff Erbes- 5:23.40
9. Jacob Kinderman- 5:33.32
10. Bryan Michel- 5:38.18 

100 Back
1. Michael Maurer- 52.53
Section 6 Champ 17 &18
School and Pool Record Holder
12th Place NYS Champs 2018
State cut 16, 17,18
Class A Champ 16, 17, 18
ECIC Champ 15, 16,17
2. Ben Kisker- 54.04
Class A Champion 2019
state cut 2019
3. Jeff Erbes-56.62
state cut 2007
former school record
4. Christian Steiner- 57.33
5. Kyle Griffin- 57.87
6. Brandon Kuppel- 59.29
7. Bryan Michel- 1:00.15
8. Quinn Farrell- 1:00.99
9. Casey Hopkins- 1:01.85
10. Gabe Waite- 1:02.41

100 Breast
1. Luke Kennedy- 56.83
Section 6 Record Holder
3rd place NYS Champs 17
Section 6 Champ 16 &17
state cut 15,16,17
School and Pool Record Holder
Class A Champ 2017
ECIC Champ 2017
2. Zach Eisenmann- 1:02.23
3. Drew Rossi- 1:03.84
4.Liam O'Connell- 1:07.14
5. Jeff Erbes-1:07.59
6. Nick Kennedy- 1:08.18
7. Josh Kennedy-1:08.56
8. Tom Reimondo- 1:08.78
9. Ethan Reimondo- 1:09.72
10. Ricky Seifer- 1:11.76

Diving
1. Ian Wilson- 224.67
2. Zach Combs- 216.25
3. Cole Wonch- 208.65
4. Nate Linton- 202.50
5. Sawyer Reynolds- 194.77
6. Anthony Castiglia-193.0
7. Chad Ewanic-181.50
8. Spencer Nyhart- 175.25
9. Ryan Bonetto- 164.70
10. Greg O'Brien- 156.60

Medley Relay
1. Maurer, L. Kennedy, Wittmeyer, Griffin= 1:35.98 (15-16)
Section 6 ChampsSchool & Pool
Record2nd Place NYS Championships
Class A Champs
ECIC Champs
2. Maurer, L.Kennedy, Steiner, O'Connell= 1:38.07 (16-17)
Section 6 Champs
12th Place NYS Champs
Class A Champs
ECIC Champs
3. Maurer, L.Kennedy, Wittmeyer, Griffin=1:39.24 (14-15)
Section 6 Champs
17th Place NYS Champs
Class A Champs
ECIC Champs
4. Kisker, Eisenmann, Kuppel, Steiner= 1:40.19 (18-19)
State Cut Time
5. Maurer, O'Connell, Kuppel, Stormer= 1:46.20 (17-18)

200 Free Relay
1. Kennedy, Wittmeyer, Maurer, Griffin- 1:26.82 (15-16)
Section 6 Champs--School & Pool Record-- State Cut
4th Place NYS Championship
Class A Champs
ECIC Champs
2. Maurer, Stormer, McMillen, O'Connell- 1:29.97 (17-18)
Section 6 Champs
State Cut
3. Wittmeyer, Maurer, Madden, Griffin= 1:31.07 (14-15)
ECIC Champs
4. Kennedy, O'Connell, Feasley, Maurer = 1:32.28 (16-17)
5. Rossi, Z.Rydzynski,Mills, Lanham=1:36.03 (08-09)

400 Free Relay
1. Feasley, O'Connell, Kennedy, Maurer=3:12.66 (16-17)
Section 6 Champs
6th place NYS Championships
HHS Pool & School Record Holders
2. Maurer, Stormer, Kuppel, O'Connell= 3:15.18 (17-18)
Class A Champs
ECIC Champs
16th Place NYS Champs
3. Steiner, Kisker, Eisenmann, Kuppel= 3:24.00 (18-19)
4. Wittmeyer, Griffin, Feasley, Maurer= 3:26.24 (15-16)
5. O'Connell, Worster, Steiner, Feasley= 3:32.25 (15-16)

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.