To View the 2019-2020 Regular Season Schedule go to the Website below
https://www.arbiterlive.com/Teams/Schedule/4864254
To view Meet Results go to
section6swim.com
CHAMPIONSHIP SCHEDULE BELOW
* ECIC “B/BB” Meet: Saturday January 18 @ Maryvale TBA
* ECIC “A/AA” Diving: Friday January 24 @ Sweet Home
3:30 Warm-up; 5 PM start
* ECIC “A/AA” Swimming: Saturday January 25 @ Sweet Home
Warm up= 1pm Warm up; 2pm Start
*Class Championships Prelims: Thursday February 6 @ ECC City
** A: 9 AM/10 AM
*Class Meet Diving Championship: Friday February 7 @ Maryvale
** 3 PM/5 PM
* Class Meet Swimming Championship Finals: Saturday February 8 @ Maryvale
** A: 9 AM/10 AM
* Section VI Swimming & Diving Championships: Wednesday February 12 @ UB Alumni
Arena
** Diving: 8:30 AM Warm up/10:00 AM Start
**Swimming: 4:30 Warm up/ 5:30 PM Start
TO SIGN UP FOR REMIND MESSAGES
If you have a smartphone, get push
notifications.
On your iPhone or Android phone,
open your web browser and go to
the following link:
rmd.at/4ac6fe3
Follow the instructions to sign up
for Remind. You’ll be prompted to
download the mobile app.
IF YOU DON'T HAVE
a SMARTPHONE
Text the message @4ac6fe3 to the
number 81010.
If you’re having trouble with 81010, try
texting @4ac6fe3 to (772) 261-2092.
Please Email Coach Godios with any questions
at
[email protected]
NYS CHAMPIONSHIP
QUALIFIERS
MEDLEY RELAY- Kisker, Eisenmann, Kuppel, Steiner
200 Free- Christian Steiner
100 Back- Ben Kisker
Click Below To View Best Times
Best Times 18-19
Photo by Buffalo News
2018-2019 Season
ECIC D2 CHAMPS
9-1 Overall
5-0 Division
12/4 Won v. Williamsville North
70-32
Swimmer of the Meet-Christian Steiner
click for meet result extra 50s
12/7 Won v. Williamsville East
107-59
Swimmer of the Meet- Zach Eisenmann
click for meet results extra 50s
12/11 Won V. Frontier
84-18
Swimmer of the Meet- Quinn Farrell
click for meet results extra 50s
12/13 Lost v. Orchard Park
35-67
Swimmer of the Meet-Ben Kisker
click for meet results extra 50s
12/14 Won V. Amherst
72.5-28.5
Swimmer of the meet- Jordan Wittmeyer
click for meet results extra 50s
12/17 Won V. Will South
127-53
Swimmer of the Meet-Brandon Kuppel
click for meet results extra 50s
1/4 Won V. Sweet Home
68-30
Swimmer of the Meet- Alex Smith
click for meet results extra 50s
1/11 Won V. Eden
137-43
Swimmer of the Meet- Riley Devine
click for meet results extra 50s
1/15 Won v. Jamestown
124-60
Swimmer of the Meet-Wonch & Linton
click for meet results
1/18 Won v. Clarence
65-37
Swimmer of the Meet- Nate McMillen
click for meet results
CHAMPIONSHIP MEETS
1/23 JV CHAMPIONSHIPS
Swimmer of the Meet- Bryce Zeltman
click for meet results
1/25 ECIC Championships
2nd Place TEAM
Swimmer of the Meet- Zach Eisenmann
click for meet results
2/7 Class A Prelims
click for results
2/8 Class A Finals
Click for Meet Results
Swimmer of the Meet- Medley Relay
Kisker, Eisenmann, Kuppel, Steiner
2/13 Section 6 Champs
Click for Meet Results
Swimmer of the Meet- Christian Steiner
To JOIN REMIND
TEXT the following code
@c8h4fg
TO THE Following phone NUMBER
81010
click the link below for important info
18-19 Important Info
Click link below for meet schedule
MEET SCHEDULE
2017-18 Season
CONGRATS TO
LIAM O'CONNELL
SECTION 6 Championship
Swimmer of the MEET
Michael Maurer
High School Career
12 Time Section 6 Champion
SWIMMERS BEST TIME LIST
12/5 Won V. Amherst
Swimmer of the Meet-Brandon Kuppel
12/15 Won v. Lancaster
Swimmer of the Meet- Nate Linton
12/19 Won v. Sweet Home
Swimmer of the Meet- Liam O'Connell
12/21 Won v. Will South
Swimmer of the Meet- Quinn Farrell
12/27 Won v. W. Seneca
Swimmer of the Meet- Aydan Stormer
1/4 Won v. Will North
Swimmer of the Meet- Zach Eisenmann
1/9 Won v. Frontier
Swimmer of the Meet- Nate McMillen
1/17 Lost v. Will East
Swimmer of the Meet- Michael Maurer
1/19 Lost v. Orchard Park
Swimmer of the Meet- Emmett Callahan
1/23 Won v. Lakeshore
Swimmer of the Meet- Mitch McDonnell
1/26 Won v. Jamestown
Swimmer of the Meet-Carson Dayka
CHAMPIONSHIP MEETS
1/27 JV Championship
Swimmer of the Meet-Danny O'Brien
2/3 ECIC Swimming & Diving Champs
Swimmer of the Meet- Aydan Stormer
2/10 CLASS A CHAMPIONSHIP
Swimmer of the Meet- Liam O'Connell
2/16 Section 6 Championships
Swimmer of the Meet
200 & 400 Free Relay Team
(Maurer, Stormer, Kuppel, O'Connell)
Sect 6 Champ Meet Results
3/3 NEW YORK STATE CHAMP
STATE MEET RESULTS
ECIC Meet Qualifiers
Emmett Callahan
Adam Cislo
Mike Conklin
Carson Dayka
Zach Eisenmann
Quinn Farrell
Jacob Kinderman
Brandon Kuppel
Nate Linton
Michael Maurer
Nate McMillen
Liam O'Connell
Aydan Stormer
Jordan Wittmeyer
Dillon Wolfe
Class A Meet Qualifiers
Emmett Callahan
Adam Cislo
Carson Dayka
Zach Eisenmann
Jacob Kinderman
Brandon Kuppel
Nate Linton
Michael Maurer
Nate McMillen
Liam O'Connell
Aydan Stormer
Jordan Wittmeyer
Dillon Wolfe
Section 6 Meet Qualifiers
Adam Cislo
Carson Dayka
Zach Eisenmann
Brandon Kuppel
Nate Linton
Michael Maurer
Nate McMillen
LIam O'Connell
Aydan Stormer
Dillon Wolfe
NY State Meet Qualifiers
200 Free - Liam O'Connell
200 IM- Michael Maurer
500 Free Liam O'Connell
200 Free Relay (O'Connell, Stormer, McMillen, Maurer) alt. Kuppel
100 Back - Michael Maurer
400 Free Relay (O'Connell, Stormer, Kuppel, Maurer) alt. Dayka
2016-2017 SEASON
10-0 ECIC D2 Champs
SWIMMER OF THE MEET
DEC. 6 @ Clarence HS HAMBURG 127 CLARENCE 57 Christian Steiner
meet results
DEC 13 HOME HAMBURG- 66 SWEET HOME- 32 Liam O'Connell
meet results
DEC 16 HOME HAMBURG-79 AMHERST-19 Emmett Callahan
meet results
DEC 21 HOME HAMBURG-78 FRONTIER-20 Maverick Worster
meet results
DEC 22 HOME HAMBURG-78 Jamestown-23 Aydan Stormer
meet results
JAN 3 @will north HS HAMBURG-77 WILL NORTH-21 Brandon Kuppel
meet results
JAN 4 HOME HAMBURG-73 WILL SOUTH-25 Dillon Wolfe
JAN 13 @transit MS HAMBURG-93 WILL EAST-90 Wolfe Cislo Kuppel Steiner
Jan 18 @Pioneer HS HAMBURG-88 PIONEER-12 Jacob Kinderman
JAN 20 HOME HAMBURG-80 IROQUOIS-22 Luke Kennedy
JAN 28 @ Sweet Home ECIC 2nd Place --Braden Feasley
ECIC RESULTS
FEB 4 @ Clarence SECTION 6 Class A Championship 2nd Place --- Liam O'Connell
CLASS A Meet Results
Feb 14 @ ECC SECTION 6 SWIM CHAMPIONSHIPS (6 FIRST PLACE FINISHES) --Michael Maurer
SECTION 6 Results
NYS Championship Results
ECIC QUALIFIERS
Emmett Callahan
Adam Cislo
Carson Dayka
Zach Eisenmann
Braeden Feasley
Luke Kennedy
Ryan Krawczyk
Brandon Kuppel
Michael Maurer
Liam O'Connell
Ricky Seifer
Christian Steiner
Aydan Stormer
Dillon Wolfe
Cole Wonch
Maverick Worster
Michael Conklin
Nate McMillen
Jacob Kinderman
Danny Vail
SECT 6 CLASS A CHAMPIONSHIPS Qualifiers
Adam Cislo
Carson Dayka
Zach Eisenmann
Braden Feasley
Luke Kennedy
Brandon Kuppel
Michael Maurer
Liam O'Connell
Christian Steiner
Aydan Stormer
Dillon Wolfe
Maverick Worster
Ricky Seifer
State Qualifier MEET
Adam Cislo
Zach Eisenmann
Braden Feasley
Luke Kennedy
Brandon Kuppel
Michael Maurer
Liam O'Connell
Christian Steiner
Dillon Wolfe
Maverick Worster
Aydan Stormer
NEW YORK STATE CHAMPIONSHIP MEET
Medley Relay (Maurer, Kennedy, Steiner, O'connell)
200 Free Liam O'Connell
200 I.M. Michael Maurer
500 Free Liam O'Connell
100 Back Michael Maurer
100 Breast Luke Kennedy
400 Free Relay (Feasley, O'Connell, Kennedy, Maurer)